سوپاپ یکطرفه-چک ولو هیدرولیک 1 هیدرولیک و پنوماتیک مطلق | کسری ساران

سوپاپ یکطرفه-چک ولو هیدرولیک 1 هیدرولیک و پنوماتیک مطلق | کسری ساران

فشار برگشتی باعث می‌شود تا مکانیزم بسته شدن (دروازه، توپ، دیافراگم یا دیسک) به عقب و به سمت دهانه رانده و آن را ببندد. شیر یکطرفه یا چک ولو یا شیر خودکار شیرهای مکانیکی هستند که به گازها و مایعات اجازه می‌دهند تا تنها در یک جهت جریان پیدا کنند و از برگشت جریان جلوگیری میکنند . و میتوان گفت عملکرد پیچیده ای ندارند اما باعث جلوگیری از آلودگی و تداخل حاصل از برگشت مایعات یا گاز میگردد. در برخی از کاربردها برگشت سیال در مسیر فرآیند می تواند صدمات و آسیب های جدی را به دستگاه هایی نظیر انواع پمپ، کمپرسور، سیستم های پایپینگ و … وارد کند و در صورت استفاده از شیرهای دوطرفه این مشکل دو چندان شده و حتی منجر به از کار افتادن دستگاه های فوق می شود، بنابراین در این مواقع استفاده از چک ولو یا شیر یک طرفه راه حلی مناسب، ارزان، موثر و آسان می باشد.

  • یک چک ولو سردخانه باید از ویژگی هایی مانند رتبه بندی شیر ANSI، ابعاد مشخص، سازگار بودن این شیر با فرایند، اتصالات پایینی و… برخوردار باشد.
  • در شکل ذیل چند نمونه از شیر یکطرفه استیل خنبره ، اکون و گسترا را خواهید دید.
  • چک ولو پیستونی، نوع دیگری از چک ولو میباشد که نیروی وارد بر یک پیستون ناشی از فشار سیال، باعث بالا رفتن یک پیستون میگردد و اجازه عبور سیال را در داخل شیر میدهد.
  • زیرا با توجه به حرکت آزادانه توپ، فشار به صورت یکسان توزیع می شود و بدنه داخلی شیر تمیز باقی می ماند.

شیرهای ساچمه ای کره ای پی کی کیفیت ساخت بالایی داشته و پس از ساخت تمامی تست های کنترل کیفیت برروی آن ها انجام شده است. ضمانت بازگشت کالاها را در شرکت دامون در صورت عدم نصب و راه اندازی بر روی سیستم، به مدت ۷ روز است. این اورینگ شرایط تحمل فشار و دمای شیر را به حداکثر فشار کاری ۶۰۰۰ PSI ( وابسته به سایز متفاوت) و نیز دمای ۲۳- الی ۱۹۰ درجه سانتیگراد می رساند. هر کدام از این مدل ها برای همه کاربردها مناسب نیست و هر کدام مزایای خود را دارند.

چک ولو هيدروليک (Straight Check Valve  )

در درون شیرهای یک طرفه، یک دیسک وجود دارد که به هنگام حرکت جریان سیال، به شکل اتوماتیک باز شده تا حرکت سیال به سمت بالا انجام شود. در صورتی که مسیر جریان دستخوش تغییر شود، دیسک مانع برگشت و عبور سیال خواهد شد. صنایع فعال امروزی می‌توانند چک ولو کستل را با خیال راحت برای بهبود عملکرد سیستم خریداری کنند.

بال ولو CNG ( شیر توپی ) سرویس سوخت برند Swagelok

مجموعه استیل آروین با بیش از 25 سال سابقه کار در حوزه استنلس استیل یکی از تأمین‌کنندگان و عرضه‌کنندگان اصلی شیر یکطرفه استیل و دیگر محصولات استنلس استیل است. محصولات استیل آروین دارای یک سال گارانتی و وارانتی است و با استانداردهای جهانی مطابقت دارد. بر همین منبا با خیالی آسوده از کیفیت محصولات می‌توانید سفارشات خود را ثبت کنید. از مصارف مصرفی این نوع شیر هیدرولیک می توان در کارخانجات های نفتی اشاره کرد که شیر چک ولو را در بالای لوله خروجی تلمبه ها قرار می دهند تا بعد از انتقال جریانات نفتی با هر گونه اختلال ایجاد شده این جریان باز نگردد.

چک ولو فشاری (Lift Check Valves) برای عبور جریان‌های بخار، گاز، هوا و آب مناسب هستند و برای سیالات با ذرات جامد معلق و ویسکوزیته بالا مناسب نیست. استفاده از این شیرآلات زمانی که جریان دارای سرعت و فشار بالایی است توصیه می‌شود. با نصب چک ولو در خطوط جریان یکطرفه، اتفاقی که می‌افتد این است که امکان برقراری جریان تنها در یک جهت خط لوله امکان‌پذیر خواهد شد و جریان مایع در جهت خلاف، عملاً امکان حرکت نخواهد داشت. به همین دلیل باید در زمان نصب چک ولو دقت شود که در همان جهتی که فرآیند می‌بایست جریان داشته باشد، نصب گردد. استاپ چک ولو ترکیبی از یک چک ولو بالارونده (Lift Check Valve) و شیر کروی (Globe Valve) است.