خواص سبوس برنج و فواید آن برای سلامت پوست و مو

خواص سبوس برنج و فواید آن برای سلامت پوست و مو

اوریزا در زبان یونانی به معنای برنج و ساتیوا در لاتین به معنای سایت آریو کالا کشت شده‌است. برنج یکی از غذاهای اصلی مردم آسیاست و به مقادیر زیاد در ایران، چین، هندوستان، ژاپن، تایلند و فیلیپین کشت می‌گردد. پوست برنج را به وسیله آسیاب‌های سنگی جدا می‌کنند و سپس برنج به دست آمده را که برنج قهوه‌ای نامیده می‌شود، پوست میکَنند و برنج سفید شده را به دست می‌آورند که مصرف غذایی دارد و سبوس محصول فرعی آن است. مصرف سبوس برنج به علت میزان فیبر بالا و کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب و کاهش فشار خون، ریسک ابتلا به این بیماری و یا مرگ ومیر ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

  • این ماده از پیری پوست جلوگیری کرده و سبب تحریک رشد مو می شود.
  • سبوس برنج در مرحله دوم آسیاب، یعنی فرآیند سفید کردن یا پرداخت، زمانی که لایه سبوس از برنج جدا می‌شود، تولید می‌گردد.
  • همینطور برای از بین بردن چین و چروک‌های خود از این ماده معجزه‌آسا استفاده می‌کنند.
  • یکی دیگر از راه‌های بهره مندی از فواید سبوس برنج برای لاغری این است که یک یا دو قاشق مرباخوری پودر سبوس برنج با یک لیوان آب یا آب میوه مخلوط کرده و میل کنید.

سبوس برنج یکی از مواد مغذی سالم محسوب می شود که سرشار از بسیاری از مواد مغذی ضروری بدن است. به علاوه روغن سبوس برنج سرشار از فیبر است و می تواند در برنامه غذایی کاهش وزن قرار بگیرد. سبوس برعکس کربوهیدرات هاي ساده، در برابر گوارش و جذب در روده مقاومت کرده و باعث تکمیل فرآیند تخمیر می شود.

کاشت برنج

این محصول سرشار از فیبر بوده و از این رو موجب کاهش وزن به طور چشمگیری می شود. از مهم ترین تاثیرات فیبر این است که یبوست را رفع کرده و در نتیجه به خودی خود موجب لاغری می شود. می‌توانیم پودر و سبوس برنج را در سوپ استفاده کردع و یا آن را به تنهایی دم کرده و میل کنید. از سبوس برنج می‌توان در شیرینی‌ها و نان‌های مختلفی استفاده کرد.

عوارض و مضرات سبوس برنج

پزشکان متخصص در حوزه تغذیه استفاده از برنج‌های قهوه‌ای که دارای شلتوک و سبوس برنج می‌باشند، را توصیه می‌کند. می توانید سالاد خود را با کمی روغن زیتون و نصف قاشق غذاخوری سبوس، غنی از ویتامین B کنید. با مصرف این ترکیب، از خواص سبوس برنج برای جلوگیری و رفع سفیدی مو، بهره مند شده اید، به همین سادگی. آمار بالا شگفت‌انگیز بود، اما این اولین مطالعه‌ای نیست که نشان می‌دهد عصاره سبوس برنج می‌تواند به کاهش چربی بدن و بهبود سطح خون و کلسترول کمک کند.

کاهش وزن با مصرف سبوس

همچنین اثرات مطلوبی بر غلظت HDL-C [“کلسترول خوب”] در مردان دارد. سبوس تثبیت شده به عنوان منبع خوبی از مواد معدنی ضروری است و مقدار زیادی منگنز و فسفر را برای شما فراهم می‌کند. شما برای داشتن استخوان‌های سالم به هر دو ماده معدنی نیاز دارید.